19 marca w całej Polsce obchodzona jest Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

 

Ewangelia nazywa świętego Józefa człowiekiem sprawiedliwym. - Sprawiedliwy jest bowiem ten, kto się modli, kto żyje wiarą i stara się czynić dobro w każdej konkretnej sytuacji życiowej – czytamy w Ewangelii świętego Mateusza.

 

Święty Józef kojarzy się nam przede wszystkim z pierwszymi latami życia Pana Jezusa. Święty Józef widziany jest przez nas przede wszystkim jako starzec, cieśla, człowiek, który razem z Maryją opiekował się Jezusem. W rzeczywistości święty Józef był młodym, silnym mężczyzną. Zaufał Bogu i poświęcił całe swoje życie, by wypełnić wszystkie obietnice dane przez Boga.

 

„Wiara karmiąca się modlitwą – oto najcenniejszy skarb, jaki przekazuje nam św. Józef. Jego śladem poszły pokolenia ojców, którzy dzięki przykładowi prostego i pracowitego życia zaszczepili w duszach swych dzieci nieocenioną wartość wiary, bez której wszelkie inne dobro narażone jest na ryzyko. Już teraz pragnę gorąco zapewnić o mojej szczególnej modlitwie wszystkich ojców w dniu ich święta; proszę Boga, aby odznaczali się oni głębokim życiem wewnętrznym, dzięki czemu będą mogli przykładnie wypełniać swą misję w rodzinie i społeczeństwie” – tak o świętym Józefie mówił Jan Paweł II.