Najstarsze udokumentowane informacje na temat Zimnic Wielkich pochodzą z 1295 roku. W swoich zapiskach zawarł je wówczas wrocławski biskup Jan. Kolejna wzmianka pochodzi z 1309 roku.

Wtedy wieś ta nazywała się Semichzky Lang. Nazwa ta odnosiła się łącznie do Zimnic Wielkich i Zimnic Małych. Pierwsze udokumentowane rozgraniczenie administracyjne obu Zimnic datuje się na początek XVI wieku.  Zapisek pochodzi z rejestracji dziesięcin na rzecz kolegiaty opolskiej. W latach 1936 – 1945 obowiązywała niemiecka nazwa Groß Schimmendorf. Istnieją dwie wersje legend uzasadniających pochodzenie nazwy wsi:

  • W przeszłości obecna ulica Opolska była droga, która prowadziła do Czech. Na tej trasie często przejeżdżali kupcy na koniach, którzy przystawali przy zbiornikach wodnych by je napoić. Woda w nich była bardzo zimna i stąd wzięła się nazwa wsi.
  • Na terenie osady, która znajdowała się w pobliżu kapliczki św. Izydora wybuchła epidemia cholery i zimnicy. W skutek chorób zmarło wiele ludzi, a pozostali przesiedlili się dalej w kierunku Odry i Czech. Pobliscy przesiedleńcy nazwali nową wioskę od nazwy choroby.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież