W sobotę 17 stycznia 2015r. miało miejsce tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia w Zimnicach Wielkich. Jest to tradycyjny śląski obyczaj sięgający XV wieku. Niedźwiedzia wodzi się pod koniec karnawału, a w ostatnią sobotę karnawału ma miejsce sąd nad niedźwiedziem.

 

Zgodnie z  tradycją, barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są, między innymi, lekarz, kominiarz, myśliwy prowadzący niedźwiedzia, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, strażak i inni członkowie orszaku – według pomysłu i możliwości wodzących, przechodzi przez wieś.

 

Niedźwiedź  w tradycji  ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka. Grupie przebierańców z niedźwiedziem powinien towarzyszyć muzyk lub jak w naszej tradycji cała orkiestra dęta, by miał kto zagrać niedźwiedziowi do tańca.

 

Każda gospodyni powinna przyjąć orszak, wysłuchać życzeń składanych najczęściej przez strażaka i zatańczyć z niedźwiedziem, bo wróży to szczęście na cały rok, a pannom zamieszkującym domostwo rychłe zamążpójście.

 

Gospodarz winien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką, a dzieci słodyczami. Jeżeli próbuje wymigać się od tego, może go spotkać kara w postaci nieurodzaju. Najczęściej domownicy próbują wykupić się od nieszczęść i zapewnić sobie dobrobyt składając wodzącym drobne datki, słodycze lub alkohol.

 

Grupa wodząca niedźwiedzia często płata drobne figle – zatrzymuje samochody, by wręczyć mandat za nieistniejące przewinienia, na przykład za to, że w czasie jazdy za szybko kręcą się koła w samochodzie.

 

W tym roku Zimnicka Orkiestra Dęta była organizatorem tej pięknej tradycji.

 

Komentowanie jest zamknięte.