W niedzielne popołudnie 7 czerwca 2015 do Zespół Szkół im. ks. Karola Brommera Zimnicach Wielkich zawitało siedemnaścioro uczniów z Jahnschule Hünfeld

 

wraz z opiekunami: dyrektorem Bertholdem Quellem oraz p. Reginą Urbaniak.

 

Nasi goście zamieszkali u zaprzyjaźnionych rodzin. W wymianie brało udział czternaścioro zimnickich gimnazjalistów wraz z opiekunami: dyrektorem szkoły – p. Krzysztofem Cebulą, p. Ewą Wiśniewską,  p.Jolantą Drwięgą oraz p. Danielem Dutkiewiczem. Spotkanie miało na celu integrację grupy polsko-niemieckiej, rozwijanie umiejętności językowych  oraz  poznanie zabytków kultury i historii Polski.

 

W czasie wymiany panowała przyjazna atmosfera. Razem z niemieckimi uczniami uczestniczyliśmy  w wycieczce rowerowej do szkółki leśnej w Ligocie Prószkowskiej, zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau, spędziliśmy miły dzień na Sky Tower i w manufakturze słodyczy we Wrocławiu, pływaliśmy statkiem po Odrze, odwiedziliśmy piękne opolskie ZOO, weszliśmy na Kopę Biskupią. Niespodzianką dla naszych gości była wizyta w Białej przy pomniku Friedricha Ludwiga Jahna (1778-1852) - patrona szkoły  Janschule Hünfeld, niemieckiego pedagoga i pioniera kultury fizycznej. W planie znalazł się też czas na grillowanie, łowienie ryb, grę   w kręgle, długie spacery i wspólne zakupy. Ponadto nasi koledzy uczyli się podstaw języka polskiego.

 

Tydzień minął szybko. Nasze wspomnienia utrwaliliśmy na plakatach, które zaprezentowaliśmy rodzicom i opiekunom. Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

Anna Broj, Karolina Konieczko, Nadine Schindzielors - uczennice kl. 3 Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich


 

IMG_6MG_5

Komentowanie jest zamknięte.