Home Wiadomości

Dla zimniczan i poznaniaków 11 listopada to podwójne święto. W tym dniu obchodzimy wówczas – jak każdy Polak – Narodowe Święto Niepodległości, ale także imieniny Świętego Marcina.

 

I właśnie w Zimnicach można było spotkać tego dnia samego Świętego Marcina, który w stroju rzymskiego legionisty prowadził barwny korowód spod kościoła aż na ogrody plebani, gdzie rozgrywała się cała uroczystość.

Dożynki to Polski zwyczaj na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.

 

4-5 września 2021 roku obchodziliśmy Gminne Dożynki w Zimnicach Małych.

W dniu 23.01.2021r.(sobota) po naszej miejscowości przemieszczać się będzie niedźwiedź pozdrawiający mieszkańców????????!!
Tym razem Zapraszamy do wyjścia przed bramy swoich posesji!!
 
W związku z panującymi obostrzeniami wodzący niedźwiedzia nie będą wchodzić na posesję.
ZAPRASZAMY DO MIŁEGO ODSŁUCHU I ŁAPANIA POZDROWIEŃ OD MISIA!!!!????????????
Startujemy od godz.8.00 Do oczekiwania na Misia????????
 
Zaprasza Sołtys i Rada Sołecka Zimnice Wielkie

 

Dożynki to Polski zwyczaj na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.

 

5-6 września 2020 roku obchodziliśmy Dożynki w Zimnicach Wielkich.

 

ZGKiM Sp. z o.o. w Prószkowie, informuje, że z powodu awarii sieci wodociągowej w Zimnicach Wielkich nastąpi przerwa w dostawie wody.

 

Przewidywany czas usunięcia awarii – do godziny 13:00.

Dziś przekazaliśmy maseczki ochronne które zostały uszyte przez naszą krawcową.

 

110 sztuk maseczek trafiły dziś do szpitala wojewódzkiego na ul. Katowickiej w Opolu. Maseczki trafią na SOR i na odział ortopedyczny. Wkrótce kolejna dostawa!

W sobotę 15 lutego br. odbyło się WIELKIE POLOWANIE na Niedźwiedza, którzy chodzil po Zimnicach i porywał kobiety do tańca.

 

Niedźwiedzia złapano i osądzono w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich. Wtedy to mieszkańcy wymierzyli mu najwyższy wymiar kary – karę śmierci.

W sobotę 1 lutego 2020r. groźny Niedźwiedź odwiedził mieszkańców w Zimnicach Małych życząc im pomyślnego roku.

 

Każda gospodyni, która gościła niedźwiedzia na swoim podwórku mogła z nim zatańczyć, co wróży szczęście na cały rok.

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. istnieje możliwość otrzymania zniżki w wysokości 1 zł od osoby zgłoszonej w deklaracji śmieciowej.

 

Zniżkę mogą otrzymać osoby zamieszkujące nieruchomość zabudowaną budynkiem jednorodzinnym, wyposażoną w przydomowy kompostownik, po złożeniu nowej deklaracji śmieciowej.

W sobotni poranek przez Zimnice Wielkie wyruszył orszak przebierańców, wśród których główny sprawca zamieszania - niedźwiedź zwanym również Misiem lub Berem,

 

był prowadzony na łańcuchu przez myśliwego w towarzystwie barwnego korowodu w skład którego wchodzili: ksiądz, ministrant, policjant, lekarz, strażak, kominiarz, rzeźnik, cyganka itd. towarzyszyła im orkiestra dęta.

Dożynki od wieków wpisują się w tradycję ludową. Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. .

 

19 września 2021 roku obchodziliśmy Dożynki w Zimnicach Wielkich.

19-20 czerwiec 2021 odbył się festyn rodzinny i charytatywny w Zimnicach Wielkich na Błoniach Plebani

 

Sobota - zabawa taneczna

Niedziela - festyn rodzinny

ZGKIM Sp. Z o.o. informuje o możliwości wystąpienia przerw w dostawie wody lub spadku ciśnienia na terenie sołectwa Zimnice Wielkie i Zimnice Małe w dniu 9.10.2020.

Za utrudnienia przepraszamy.

Tel. 77 4648 073 ZGKIM Sp. Z o.o. w Prószkowie.

Rada sołecka Zimnice Wielkie zaprasza na Dożynki Wiejskie w dniach 5-6.09.2020.

 

Szczegóły na plakacie.

Światowy dzień zdrowia, z tej okazji chcemy przekazać Wam piosenkę zaśpiewaną przez Oliwię, pięknym dziecinnym głosem w bardzo prosty sposób, jak bardzo jesteśmy wdzięczni naszym służbom medycznym, którzy każdego dnia walczą o nasze zdrowie, chcemy podziękować również tym których w tej walce nie widać.

 

Dopiero teraz zobaczyliśmy co jest dla nas w życiu ważne, ile znaczy dla nas rodzina i jak bardzo jej potrzebujemy.

Zbliżają się najważniejsze w roku dni - Święte Triduum Paschalne, kiedy będziemy wspominać i przeżywać mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

W tym roku, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, święta Wielkiej Nocy nabierają szczególnego wymiaru.

Martyrologia duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach powstań śląskich i II wojny światowej.

 

M.in. można przeczytać o historii ks. Karola Brommera

 

Zapraszamy do lektóry 

31 stycznia 2020r odbedzie sie V Górecki Babski Comber

 

szczegóły na plakacie

Przedszkole Publiczne w Zimnicach Wielkich wraz z oddziałem w Zimnicach Małych organizują bal karnawałowy, na który zapraszają wszystkich kandydatów na przedszkolaków z tych miejscowości.

 

Bal odbędzie się w poniedziałek, 3-go lutego o godz. 9.00 w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich .

 

Wodzenie niedźwiedzia:

Zimnice Wielkie 18.01.2020r. start godz 8:00 z pod Sali Wiejskiej.

Zimnice Małe 1.02.2020r. Start 8:30 z Wolskiego.