Home Wiadomości

Rada Sołecka z Zimnic Wielkich zaprasza wszystkich chętnych na dwu dniowy festyn rodzinny 28-29.05.2016r.,

 

który odbędzie się na ogrodach plebanii w Zimnicach Wielkich.

Festyn rekreacyjno-sportowy pod nazwą "Mamo, tato poćwicz ze mną"

 

odbędzie się 21 maja 2016r. na Stadionie Miejskim w Prószkowie. Start godz. 9:00

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc maj 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

 

 

 

Parafialna pielgrzymka objęta patronatem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Sanktuaria maryjne Europy w setną rocznicę objawień.

 

Ars - Carcassonne - Lourdes - Burgos - Leon - Santiago de Compostela - Fatima - Madryt - Barcelona - Turyn - Padwa

termin: 18 – 30 sierpnia 2017

http://www.zimnice.pl/images/stories/News/2011/ksiazkiSzanowni czytelnicy! Biblioteka w Zimnicach Wielkich przygotowała nową listę książek na miesiące kwiecień.

 

Już od dzisiaj można się udać do biblioteki i wypożyczyć książkę. Lista obejmuje 23 książek, w których można znaleźć kilka bestsellerów. Kliknij tutaj.

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc marzec 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

Jak co roku 11 lutego 2016 odbył się w naszej parafii Światowy Dzień Chorych, który rozpoczęliśmy od mszy świętej z namaszczeniem chorych i błogosławieństwem "Lurdzkim".

 

Po mszy św. odbyło się spotkanie w sali wiejskiej z poczęstunkiem gorącej zupy, kawy,ciasta i owoców. W dalszej części wyświetlony został film video z zimnickiego "Bożego Ciała",

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc luty 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

Wodzenie niedźwiedzia zwane też wodzeniem bera to tradycja karnawałowa kultywowana i nadal kontynuowana w wielu wsiach.

 

Zwyczaj ten również odbył się w Zimnicach Małych. Barwny korowód złożony z przebierańców wyruszył wcześnie rano, by odwiedzić wszystkie domy i porwać gospodynie do tańca.

Wodzenie niedźwiedzia w Zimnicach Małych odbędzie się 30.01.2016r.,

 

Do zobaczenia… pozdrawiam MIŚ ;)

 

Pszczoły - łakomym kąskiem złodziei, panu Hermanowi ukradziono 14 uli,

 

każdy o wartości około 1 000 PLN. O szczegółach Małgorzata Lis-Skupińska.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy 18 czerwca 2016r. na VIII Prószkowską Paradę Orkiestr 2015.

 

Co roku parada cieszy się bardzo dużą oglądalnością, frekwencja zwiedzających przekracza zawsze nasze oczekiwania. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy...

Zapraszamy na wystawę fotograficzną „85 lat minęło…” ,

 

którą można oglądać w kościółku po ewangelickim w Prószkowie do końca sierpnia. Wystawa dotyczy zdjęć absolwentów szkoły podstawowej w Prószkowie od lat 40-tych do 90-tych.

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc kwiecień 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

 

 

 

19 marca br. w Zimnicach obchodzono uroczystość św. Józefa oblubieńca najświętszej Maryi Panny.

 

O godz. 18:00 odbyła się uroczysta msza św. w intencji stolarzy, cieśli i mężczyzn naszej parafii, po uroczystości wszyscy mężczyźni udali się na plac pod kościołem na drobny poczęstunek.

Sukcesy Zespołu Szkół im. ks. Karola Brommera  w Zimnicach Wielkich w konkursach regionalnych

 

Szkoła z Zimnic Wielkich już po raz trzeci uczestniczyła w regionalnym konkursie „Śląsk – moja mała Ojczyzna, Schleisen  – meine kleine Heimat” zorganizowanym w Gliwicach pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta.

16 stycznia 2016r. o godz. 20:00 w Sali OKiS w Prószkowie odbędzie się ZABAWA KARNAWAŁOWA,

 

Zapraszają rada rodziców przedszkola publicznego w Prószkowie. Szczegóły na plakacie.

W sobotę 30.01.2016r o godz. 19:00, odbyło się wielkie polowanie na Niedźwiedzia, który chodził po Zimnicach i porywał kobiety do tańca przynosząc tym samym zło na mieszkańców.

 

Osąd nad niedźwiedziem miał miejsce w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich. Wtedy to mieszkańcy wymierzyli mu najwyższy wymiar kary – karę śmierci. Miejscowy myśliwy dokonał egzekucji przy użyciu dubeltówki i wsparciu innych specjalistów.

„Wykorzystajmy ten czas.

Wykorzystajmy teraźniejszość.”

Ingeborg Odelga

 

13 stycznia 2016 roku Zespół Szkół im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich odwiedziła pani Ingeborg Odelga – prószkowska poetka. W  spotkaniu zorganizowanym przez panią Jolantę Drwięgę uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, nauczyciele oraz zaproszeni mieszkańcy Zimnic.

"Do Wos gospodyni dzisiej przychodzimy, niedźwiedzia z Zimnic szybko wygonimy! On i Wasz dobytek całą zimę spały, idzie do nos wiosna - z nią urodzaj cały"

 

W sobotni poranek przez Zimnice wyruszył orszak przebierańców, wśród których główny sprawca zamieszania niedźwiedź zwanym również Misiem lub Berem, był prowadzony na łańcuchu przez myśliwego w towarzystwie barwnego korowodu w skład którego wchodzili: ksiądz, ministrant, policjant, lekarz, strażak, kominiarz, rzeźnik, cyganka itd. towarzyszyła im orkiestra dęta.