Home Wiadomości

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc marzec 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

Jak co roku 11 lutego 2016 odbył się w naszej parafii Światowy Dzień Chorych, który rozpoczęliśmy od mszy świętej z namaszczeniem chorych i błogosławieństwem "Lurdzkim".

 

Po mszy św. odbyło się spotkanie w sali wiejskiej z poczęstunkiem gorącej zupy, kawy,ciasta i owoców. W dalszej części wyświetlony został film video z zimnickiego "Bożego Ciała",

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc luty 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

Wodzenie niedźwiedzia zwane też wodzeniem bera to tradycja karnawałowa kultywowana i nadal kontynuowana w wielu wsiach.

 

Zwyczaj ten również odbył się w Zimnicach Małych. Barwny korowód złożony z przebierańców wyruszył wcześnie rano, by odwiedzić wszystkie domy i porwać gospodynie do tańca.

Wodzenie niedźwiedzia w Zimnicach Małych odbędzie się 30.01.2016r.,

 

Do zobaczenia… pozdrawiam MIŚ ;)

 

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

Wodzenie niedźwiedzia w Zimnicach Wielkich odbędzie się 23.01.2016r.,

 

a zabawa niedźwiedziowa 30.01.2016r. Szczegóły na plkacie.

8 luty 2016r. w Gościńcu pod Róża w Chrząszczycach odbędzie się 7 edycja Rosenmontag – impreza kończąca Karnawał 2016.

 

Bilety do nabycia w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie w cenie 40zł i 60zł.

Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boguszycach zaprasza na

 

Zabawę Karnawałową dni 23.01.2016r. o godz. 20.00 w restauracji „Antek” grać będzie zespół PRESTO. Szczegóły na plakacie

Zapraszamy wszystkich mieszkańców 15 stycznia 2016r. do uczestnictwa w

 

dobroczynnym BALU KARNAWAŁOWYM W Źlinicach. Szczegóły na plakacie.

Sukcesy Zespołu Szkół im. ks. Karola Brommera  w Zimnicach Wielkich w konkursach regionalnych

 

Szkoła z Zimnic Wielkich już po raz trzeci uczestniczyła w regionalnym konkursie „Śląsk – moja mała Ojczyzna, Schleisen  – meine kleine Heimat” zorganizowanym w Gliwicach pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta.

16 stycznia 2016r. o godz. 20:00 w Sali OKiS w Prószkowie odbędzie się ZABAWA KARNAWAŁOWA,

 

Zapraszają rada rodziców przedszkola publicznego w Prószkowie. Szczegóły na plakacie.

W sobotę 30.01.2016r o godz. 19:00, odbyło się wielkie polowanie na Niedźwiedzia, który chodził po Zimnicach i porywał kobiety do tańca przynosząc tym samym zło na mieszkańców.

 

Osąd nad niedźwiedziem miał miejsce w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich. Wtedy to mieszkańcy wymierzyli mu najwyższy wymiar kary – karę śmierci. Miejscowy myśliwy dokonał egzekucji przy użyciu dubeltówki i wsparciu innych specjalistów.

„Wykorzystajmy ten czas.

Wykorzystajmy teraźniejszość.”

Ingeborg Odelga

 

13 stycznia 2016 roku Zespół Szkół im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich odwiedziła pani Ingeborg Odelga – prószkowska poetka. W  spotkaniu zorganizowanym przez panią Jolantę Drwięgę uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, nauczyciele oraz zaproszeni mieszkańcy Zimnic.

"Do Wos gospodyni dzisiej przychodzimy, niedźwiedzia z Zimnic szybko wygonimy! On i Wasz dobytek całą zimę spały, idzie do nos wiosna - z nią urodzaj cały"

 

W sobotni poranek przez Zimnice wyruszył orszak przebierańców, wśród których główny sprawca zamieszania niedźwiedź zwanym również Misiem lub Berem, był prowadzony na łańcuchu przez myśliwego w towarzystwie barwnego korowodu w skład którego wchodzili: ksiądz, ministrant, policjant, lekarz, strażak, kominiarz, rzeźnik, cyganka itd. towarzyszyła im orkiestra dęta.

Kolejna zabawa karnawałowa w Zimnicach cieszyła się ogromną popularnością.

 

Czas karnawału to czas świętowania, zabawy i wielkiego ucztowania. I tak w minioną sobotę mieszkańcy Zimnic i okolić uczcili to wydarzenie. Zabawę organizowało Caritas przy parafii św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich. Przygrywał zespół „DUO DANCE”.

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc styczeń 2016 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

 

 

 

Już po raz 25 dzieci z domu dziecka w Kłodzku przedstawiły JASEŁKA, które odbyły się w Sali wiejskiej w Zimnicach Wielkich.

 

Po uroczystej sumie 6 stycznia 2016r. najmłodsi przedstawili widowisko o Bożym Narodzeniu, ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem. Każdy z aktor miał jeden w swoim rodzaju strój, który odzwierciedlał ubiór z przed 2000 lat. Każdy artysta odegrał swoją scenę na poziomie zawodowego aktora. Oprócz swoich ról śpiewano kolędy.

CARITAS przy parafii św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich organizuje „Zabawę Karnawałową”.

 

Zabawa odbędzie się 16.01.2016r. w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich o godzinie 19:00. Wstęp od pary wyniesie 110 zł, w tym zawarta będzie ciepła kolacja, kawa, ciasto, napoje. Nie zabraknie dobrej muzyki jaką zaserwuje nam zespół „DUO DANCE”.

13 Grudnia 2015 w sali wiejskiej w Zimnicach Wielkich odbył się doroczny Weihnachtsfeier zorganizowany przez miejscowe koło DFK.

 

Organizatorzy podjęli gości obfitym poczęstunkiem potraw świątecznych. W programie artystycznym wystąpili :