Home Wiadomości

Gimnazjaliści ZS im.ks.K.Brommera uczestniczyli w podsumowaniu konkursu zorganizowanego w Łubniańskim Ośrodku Kultury.

 

Naesłano 165 prac, natomiast w kategorii gimnazjów 39.

Jak nakazuje tradycja wodzenie niedźwiedzia odbyło się również w Zimnicach Małych.

 

Groźny niedźwiedź na sznurze, prowadzony przez myśliwego wchodził do każdego domu i porywał gospodynie do tańca. Obściskiwał każdą z nich i obracał się wokół siebie, gdy sznur ściągnął misia i gospodynie oboje upadali na ziemie.

W sobotę 17 stycznia 2015r. miało miejsce tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia w Zimnicach Wielkich. Jest to tradycyjny śląski obyczaj sięgający XV wieku. Niedźwiedzia wodzi się pod koniec karnawału, a w ostatnią sobotę karnawału ma miejsce sąd nad niedźwiedziem.

 

Zgodnie z  tradycją, barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są, między innymi, lekarz, kominiarz, myśliwy prowadzący niedźwiedzia, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, strażak i inni członkowie orszaku – według pomysłu i możliwości wodzących, przechodzi przez wieś.

We niedziela po kościele Hyjdla, Pyjter i ojcowie wszystkich proszą na wesely  pt. INSCENIZACJA WESELA OPOLSKIEGO

 

w wykonaniu stowarzyszenia zespołu i pieśni i tańca „KOMES”, 31 stycznia 2015 r., godz. 18.00 Sala Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie

Wodzenie niedźwiedzia w Zimnicach Wielkich odbędzie się 17.01.2015r.,

 

a wodzenie niedźwiedzia w Zimnicach Małych odbędzie się 24.01.2015r.

 

Do zobaczenia… pozdrawiam MIŚ ;)

6 stycznia br. mieszkańcy Zimnic mieli okazję po raz kolejny gościć dzieci z domu dziecka w Kłodzku wraz z opiekunami.

 

Po mszy św. o godz. 11:30 jasełka zostały przedstawione w sali wiejskiej.  Mali artyści bez tremy przedstawili jasełka pod tytułem „Moc miłości” - ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem.

W sobotę 14.02.2015r o godz. 19:00, odbędzie się wielkie polowanie na Niedźwiedzia, który 17 i 24 stycznia chodził po Zimnicach i porywał kobiety do tańca.

 

Osąd nad niedźwiedziem będzie miał miejsce w świetlicy wiejskiej.

W środę 21 stycznia doszło do poważnego naruszenia masztu telekomunikacyjnego w Zimnicach Małych. Tir z naczepą podczas manewru cofania nie zauważył masztu i poważnie go uszkodził. Uszkodzenie jest na tyle poważne, że może grozić przewróceniem się  masztu na jezdnię.

 

Sołtys  Zimnic Małych Jan Gurbierz zgłosił ten wypadek na policję, na straż pożarną, na gminę Prószków oraz do Państwowej telewizji TVP. Od kilku dni nikt  sprawą się nie zainteresował.

Nowy kronikarz gminy Prószków miesiąc styczeń 2015 już dostępny.

 

Zapraszamy do lektury.

CARITAS przy parafii św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich organizuje „Zabawę Karnawałową”.

 

Zabawa odbędzie się 31.01.2014r. w świetlicy wiejskiej w Zimnicach Wielkich o godzinie 19:00. Wstęp od pary wyniesie 110 zł, w tym zawarta będzie ciepła kolacja, kawa, ciasto, napoje. Nie zabraknie dobrej muzyki jaką zaserwuje nam zespół „REKORD”.

W minioną sobotę czyli 10 stycznia br. w Zimnicach Wielkich obył się Karnevaltanz, czyli Bal Karnawałowy.

 

Karnevaltanz in Groβ Zimnic – to już 4 edycja w Zimnicach, a 10 w gminie Prószków. Organizuje ją Mniejszość Niemiecka wraz z zarządem DFK Zimnice.

Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boguszycach zaprasza na

 

Zabawę Karnawałową dni 31.01.2015r. o godz. 20.00 w restauracji „Antek” grać będzie zespół MANEK BAND. Szczegóły na plakacie