Home Zimnice Małe

 

Zimnice Małe - (niem. Klein Schimnitz; 1936–1945 Klein Schimmendorf)

 

     Wieś położona 15 km od Opola. O istnieniu "Symanowicz" pojawiła się wiadomość w dokumentach biskupa wrocławskiego Jana z 1295 roku.

 

     Szkoła w Zimnicach Małych funkcjonowała do roku  1996, wraz ze spadkiem demograficznym dzieci, szkołę zamknięto. Obecnie znajduje się tam Oddział Przedszkolny.

 

     Stawek znajdujący się na wolskim - dzielnica Zimnic Małych. Dawniej ludzie kąpali się przez lato, a wolnymi czasy łowili tam ryby. Obecnie to teren prywatny.

     Boisko LZS Zimnice Małe znajduje się przy drodze lokalnej 429. Na boisku tym odbywają się treningi i mecze, trampkarzy, juniorów i seniorów.

 

     Zamek w Zimnicach Małych wzniesiony został na wysokiej skarpie nad dawnym korytem Odry prawdopodobnie w XV lub XVI wieku przez ród Prószkowskich.

 

     Pierwsza osada znajdowała się poza dzisiejszą wioską. Według podań i opowiadań nastąpiła era lodowców, po ich roztopieniu wieś została zatopiona.

 

     Boisko znajduje się za szkołą. Kiedyś boisko było dla dzieci ze szkoły, teraz służy dla przedszkolaków i mieszkańców do gry w piłkę. W czasie wakacji organizowane są tam festyny i różne uroczystości.